Z pantomimą po sukces...!

Z pantomimą po sukces...!

Obrazy tworzone za pomocą ruchu rąk, czysta forma, prawdziwa historia opowiedziana zbiorem symboli przedstawiających życie człowieka świętego, który swoją drogę do świętości okupił trudem, wiarą, walką, modlitwą i całkowitym oddaniem Bogu. Święty Jan Paweł II, bo o nim mowa, stał się inspiracją dla ludzi na całym świecie, a także dla grupy teatralnej z Porąbki Uszewskiej, którą natchnął do stworzenia pantomimy. „U Boga wszystko jest możliwe!” to temat przewodni odbywającego się w Skawinie VII Festiwalu Małych Form Artystycznych „Inspiracje”. Organizatorem festiwalu, który przyciągnął wiele grup teatralnych, starających się przedstawić, że u Boga nie ma rzeczy niemożliwych było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. 
Pomimo niemałej konkurencji i w wielu przypadkach bardzo wyrównanego poziomu, jury orzekło, że pantomima „Droga do świętości” w wykonaniu rodziców dzieci z przedszkola i szkoły oraz księdza Marcina Górskiego z Porąbki Uszewskiej nie miała sobie równych. Sposób przedstawienia tematu, idealnie skomponowany strój i ruch sceniczny oraz sama historia nie pozostawiały żadnej wątpliwości, kto tę edycję festiwalu powinien wygrać. Surowa sceneria, czerń złagodzona jedynie bielą rękawiczek, które przekazały odbiorcom całą historię spowodowały, że w powietrzu unosił się nastrój skupienia i pogłębionej refleksji, co nieodzownie zmusiło widownię do większego wysiłku intelektualnego i emocjonalnego, jak również do pobudzenia wyobraźni. 
Pantomima przedstawiona przez grupę z Porąbki Uszewskiej swoje filary oparła na priorytecie zrobienia czegoś wspólnie dla społeczności, chęci do działania, burzy mózgów, z których rodziły się kolejne pomysły oraz świetnym zgraniu całego zespołu aktorów amatorów. Grupą teatralną opiekuje się Elżbieta Batko (wychowawca w Przedszkolu im. J. Tuwima w Porąbce Uszewskiej) oraz Katarzyna Gurgul (nauczyciel, instruktor teatralny). Grupa reprezentująca naszą gminę przedstawiła bardzo wysoki poziom, za co została nagrodzona I miejscem, nagrodami rzeczowymi oraz weekendowymi warsztatami teatralnymi w Szczawnicy.