XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski

XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski

Dnia 21 września 2014 roku w Dębnie odbył się XIX Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny”, w bieżącym roku pod hasłem „Turniej Rycerski – Edycja Wyszehradzka”, przygotowywany wspólnie przez Dębińskie Centrum Kultury i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Imprezie tej patronowali: Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, Starosta Powiatu Brzeskiego – Andrzej Potępa oraz Wójt Gminy Dębno – Grzegorz Brach.
Jak co roku na turniej przybyło rycerstwo z całego kraju z Polski oraz zagraniczne bractwa rycerskie z Czech, Słowacji i Węgier. Nie zabrakło także biorącej udział od kilku lat drużyny rycerskiej Szent György Lovagrend, czyli Stowarzyszenia Świętego Jerzego z Wyszehradu. Uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu zamku, z którego wyruszył pochód rycerstwa wraz z władzami samorządowymi i zaproszonymi gośćmi na pole turniejowe. Wystrzały armatnie oznajmiły rozpoczęcie turnieju. Zaszczytu odpalenia dział dostąpili: Poseł – Urszula Augustyn, Marszałek Województwa Małopolskiego – Roman Ciepiela, Starosta Powiatu Brzeskiego – Andrzej Potępa, Wójt Gminy Dębno – Grzegorz Brach oraz organizatorzy: Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Andrzej Szpunar, Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury – Włodzimierz Gurgul, Kierownik Muzeum Okręgowego w Tarnowie oddział Zamek w Dębnie – Krystyna Gurgul. Rycerstwo w lśniących zbrojach i pełnym rynsztunku bojowym na głównej arenie, którą była fosa zamkowa, dało liczne pokazy bojowe. Widzowie mogli oglądnąć: walki rycerskie i sprawnościowe, pokazy konne, musztrę, żonglowanie chorągwiami, prezentacje artylerii, pokazy dawnych tańców, obozowisko rycerskie, teatr ognia oraz finałową bitwę z udziałem wszystkich wojsk i artylerii. Widownia mogła również zobaczyć rywalizację łuczników i rycerzy ciężkozbrojnych walczących o turniejowe trofeum – „Złoty warkocz Tarłówny”. Tegoroczny Turniej nawiązywał do 500 – lecia Bitwy pod Orszą. Na zakończenie widowiska niebo rozświetlił pokaz sztucznych ogni.
Widzów, których była jak co roku wielotysięczna rzesza, nie zabrakło także i w tym roku. Pomimo niesprzyjającej pogody pojawiło się wielu widzów. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, bogata oferta gastronomiczna oraz jarmarki i stoiska rzemieślnicze. Prócz tego można było zwiedzić zamek, którego zabytkowe, renesansowe wnętrza oraz dziedziniec były do dyspozycji gości. Piękna lekcja historii, patriotyzmu, rycerskich cech charakteru i sposobu na pożyteczne spędzanie czasu wolnego wraz z latem odchodzi do wspomnień.
Turniej Rycerski jest największą imprezą o charakterze historycznym w południowej Polsce, rokrocznie gromadzi wielotysięczną widownię z całej Polski i z zagranicy. Impreza ma charakter wielkiego historycznego widowiska. Główną areną turniejowych pokazów jest fosa zamkowa, gdzie dzięki rozległemu terenowi mogą zaprezentować się różne formacje zbrojnych i jazdy. Na dębiński turniej ściąga rycerstwo z całego kraju oraz zagraniczne bractwa rycerskie. Wszystkie pokazy walk, sceny bitewne, zwyczaje rycerskie i dworskie uzupełnione muzyką, światłem, efektami dźwiękowymi, fachowym i barwnym komentarzem pozwalają oglądającym poczuć atmosferę dawnych wieków. Bardzo atrakcyjnie prezentują się sceny bitewne z udziałem całego rycerstwa, artylerii oraz konnicy będące próbą rekonstrukcji najsłynniejszych wydarzeń historycznych. Zwieńczeniem turnieju jest wielka bitwa z udziałem całego rycerstwa, konnicy i artylerii.


Sponsorzy XIX Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego:

Starostwo Powiatowe w Brzesku;
Bank Spółdzielczy w Brzesku;
Firma Handlowo - Usługowa NULKA, Jan Musiał maszyny pakujące;
Firma Handlowo - Usługowa ARGUS Katarzyna Wolak, „Karczma Pod Jesionami”
Restauracja & Pizzeria "Mamma Mia" Dębno.

Relacje z Turnieju Rycerskiego

http://www.youtube.com/watch?v=stHiJbobCFE
http://www.youtube.com/watch?v=Cnx-wsbKIoo