Wiosenne recytowanie

Wiosenne recytowanie

Tradycji  stało się zadość i już po raz 11. uczniowie z 10 szkół gminy Dębno przystąpili do wiosennych zmagań na słowa. W tym roku chętnych, by udowodnić, że „Poezja jest jak obraz” była rekordowa ilość – aż 40 młodych recytatorów.
Przesłuchania konkursowe odbyły się w dniu 23. marca 2015 roku w gościnnej Sali Dębińskiego Centrum Kultury, które było współorganizatorem konkursu i fundatorem nagród.
Organizację konkursu wziął na siebie Zespół Szkół w Sufczynie w osobach dyrektor Małgorzaty Wiśniowskiej  - Robak oraz nauczycielki Barbary Niedzielskiej, które czuwały nad sprawnym przebiegiem słownej rywalizacji.
W tym roku uczniowie recytowali  m. in. Wiersze Tuwima, Herberta, Szymborskiej, Barana i Gałczyńskiego. Różnorodne były też fragmenty prozy wybrane przez uczestników i ich opiekunów . Andersen, Kern, Niziurski, Kasdepke, Mrożek, Bułhakow to najczęściej wybierani autorzy utworów prozatorskich.
Jury konkursu w składzie:
Stanisław Świder – były dyrektor tarnowskiego teatru, reżyser, wykładowca PWSZ w Tarnowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego – przewodniczący komisji;
Danuta Łazarz – dyrektor ds. bibliotek publicznych – członek komisji;
Beata Padło – dyrektor szkoły w Biadolinach Radłowskich – polonistka  - członek komisji; po burzliwych obradach ustaliło laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Wśród najmłodszych przyznano cztery pierwsze miejsca ex aequo dla:
Emilii Gzyl z PSP w Maszkienicach,
Weroniki Łazarz z ZS w Porąbce Uszewskiej,
Amelii Marek z PSP w Łysej Górze,
Aleksandry Smoleń w ZSP w Dębnie .
Najwięcej nagród otrzymali recytatorzy z klas IV-VI. Oto kolejność zwycięzców
I miejsce: Paweł Zych z PSP w Maszkienicach,
II miejsce: Filip Marek z PSP w Jaworsku,
III miejsce: Izabella Pomykacz z ZS w Sufczynie,
IV miejsce: Klaudia Janik z ZS w Sufczynie,
Wyróżnienie: Wiktoria Gurgul z ZSP w Dębnie.
Najlepsi wśród gimnazjalistów byli:
I miejsce: Sylwia Malinowska z ZS w Sufczynie
II miejsce: Piotr Borowiec z ZS w Woli Dębińskiej
II miejsce ex aequo: Maciej Prokop z PG w Łysej Górze oraz Olga Kowal z ZS w Woli Dębińskiej.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci również nagrody książkowe, które wręczał dyrektor DCK Włodzimierz Gurgul.
Spotkanie najlepszych recytatorów zakończyło się wspólną fotografią i zaproszeniem do udziału w kolejnej edycji konkursu.