Uroczystość Upamiętniająca Zestrzelenie Liberatora w Łysej Górze 2019

Uroczystość Upamiętniająca Zestrzelenie Liberatora w Łysej Górze 2019

Pamięci załogi Liberatora, która zginęła zestrzelona w nocy z 16-17 sierpnia 1944 roku przez niemiecki myśliwiec i wszystkich obrońców ojczyzny poświęcona została uroczystość w łysogórskim lesie.
Wydarzenie odbyło się 15 sierpnia w Łysej Górze w dzielnicy Przymiarki i zgromadziło wielu mieszkańców Gminy Dębno oraz poczty sztandarowe okolicznych instytucji. 
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz zaciągnięciem honorowej warty przez Jednostkę Strzelecką z Brzeska. 
Następnie został zaprezentowany program poetycki w wykonaniu uczestników zajęć teatralnych Dębińskiego Centrum Kultury: Weronikę Batko i Piotra Borowca. 
W kolejnej części obchodów kapłani odprawili Mszę Świętą na ołtarzu polowym za poległych lotników Liberatora i obrońców Ojczyzny.
Na zakończenie uroczystości Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Przewodniczący Rady Gminy Piotr Matura, Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury Łukasz Przybyło, Sołtys Łysej Góry Bożena Sacha, prezes Stowarzyszenia „Krakus” Ewa Niemiec, kapłani, a także delegacja Jednostki Strzeleckiej z Brzeska złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz znicze.
Organizatorami wydarzenia byli: Parafia Rzymskokatolicka w Łysej Górze, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej i Dębińskie Centrum Kultury.