Spektakl Muzyczny na podstawie operetki Emmericha Kalmana "Księżniczka Czardasza"

Spektakl Muzyczny na podstawie operetki Emmericha Kalmana "Księżniczka Czardasza"

W dniu 27 września w Muzeum Zamek w Dębnie odbył się Spektakl Muzyczny na podstawie operetki Emmericha Kalmana „Księżniczka Czardasza”, w wykonaniu młodych artystów, od lat współpracujących z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Brzesku. Jeden z nich, obecnie student Akademii Muzycznej w Krakowie, Krzysztof Musiał dokonał opracowania muzycznego, a reżyserem jest Ewelina Stępień – instruktor wokalny w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.
Operetka Księżniczka Czardasza E. Kalmana należy do najbardziej znanych i często wystawianych jego dzieł. Premiera miała miejsce w Wiedniu na scenie Teatru Johana Strausa 13 listopada 1915 roku. W następnym roku powtórzono ją ponad 500 razy. Sukces wiedeński pociągnął za sobą triumf na scenach europejskich, choć już głównie po wojnie. W 1917 r. operę wystawiano w Warszawie, w 1921 w Londynie, w 1930 w Paryżu, w 1931 w Berlinie.
W Polsce przed II wojną światową rolę Sylwii śpiewały takie diwy operowe jak Olga Orleńska czy Lucyna Messal. Jako hrabia Boni w 1926 na scenie gościł Ludwik Sempoliński.
Publiczność została oczarowana przez najsłynniejsze  arie z operetki: duet Edwina i Sylwii „Choć na świecie dziewcząt mnóstwo” czy duet Boniego i Feriego „Artystki, artystki z wariete”, oraz duet Edwina i Sylwii „W rytm walczyka serce śpiewa – kochaj mnie”.

GALERIA