Reprezentanci Gminy Dębno nagrodzeni w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "KRAKOWIACZEK"

Reprezentanci Gminy Dębno nagrodzeni w Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "KRAKOWIACZEK"

Po raz 26. w dniu 7 czerwca 2015r. w Amfiteatrze Letnim w Łoniowej odbył się Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek”.

Organizatorami wydarzenia byli Dębińskie Centrum Kultury i Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza. Patronat honorowy objęli Starosta Brzeski Andrzej Potępa i Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski. W konkursie udział wzięło 13 dziecięcych zespołów regionalnych i 3 dziecięce kapele ludowe (blisko sześciuset wykonawców) z powiatów regionu krakowskiego: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego i wielickiego.

Komisja Artystyczna w składzie: Aleksandra SZURMIAK-BOGUCKA - etnomuzykolog z Krakowa, Wiesława HAZUKA - choreograf z Tarnowa, Jadwiga ADAMCZYK - muzyk z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Benedykt KAFEL - etnograf z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, przyznała nagrody w trzech kategoriach: zespoły prezentujące formy autentyczne (8 zespołów), zespoły prezentujące formy artystycznie opracowane (5 zespołów) oraz dziecięce kapele ludowe (3 kapele).

Wyniki prezentowane są w załączonym protokole - PROTOKÓŁ

Działające pod patronatem Dębińskiego Centrum Kultury Zespoły Folklorystyczne „Mali Łoniowiacy” i „Mali Łysogórzanie” godnie reprezentowały Gminę Dębno zajmując wysokie lokaty. W kategorii zespołów prezentujących formy autentyczne Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca MALI ŁONIOWIACY pod kierunkiem choreografa Marii Dudek zdobył I miejsce za program  MIETEŁECKA UJKA. W kategorii zespołów prezentujących formy artystycznie opracowane Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca MALI ŁONIOWIACY pod kierunkiem choreografa Kazimierza Górczaka zdobył I miejsce za program WIOSNA IDZIE, natomiast Dziecięcy Zespół Regionalny MALI ŁYSOGÓRZANIE pod kierunkiem choreografa Janusza Cierlika zdobył III miejsce za program KRAKOWIACZEK CI JA.

Po raz pierwszy od 26 lat Zespoły z Łoniowej zajęły pierwsze miejsca i to w dwóch kategoriach. Mali Łoniowiacy prezentujący formy autentyczne (grupa działająca pod kierunkiem choreografa -  pani Marii Dudek) uzyskał nominację do udziału w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 14 czerwca.

Festiwal od lat cieszy się dużym powodzeniem i w tym roku również frekwencja uczestników i publiczność dopisała.

GALERIA