Podsumowanie zajęć wakacyjnych'2016

Podsumowanie zajęć wakacyjnych'2016

W dniach od 4 do 29 lipca 2016r. w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbywały się „zajęcia wakacyjne”. Propozycja Centrum Kultury na zorganizowanie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży została przyjęta z dużym entuzjazmem przez rodziców i ich pociechy. W każdym tygodniu upalnego lipca z oferty kulturalnej korzystało sześćdziesiąt osób. Oferta adresowana była do dzieci w wieku 5 – 16 lat. Zajęcia realizowane były od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Wypoczynek został zgłoszony w kuratorium oświaty. W programie realizowane były warsztaty plastyczne, muzyczne, rekreacyjne, edukacyjne, integracyjne gry i zabawy. Aby kształtować umiejętność pracy w grupie, wychowawcy dla swoich podopiecznych przygotowali szereg interesujących, ogólnorozwojowych gier zespołowych, między innymi: „Piraci – poszukiwacze skarbów”, „Paparazzi”, „Parada kłamców”, „Kalambury”, „Mam talent”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody z chustą animacyjną oraz step-mania, zawody sprawnościowe, turnieje bilarda, ping-ponga, piłkarzyki.

Dodatkowymi atrakcjami podczas zajęć wakacyjnych były formy wyjazdowe. W pierwszym tygodniu zorganizowano wycieczkę do Muzeum w Niepołomicach. Pobyt w Muzeum stanowił wspaniałą lekcję historii, podczas której dzieci zostały oprowadzone przez przewodników po zamkowych komnatach, a następnie wzięły udział w lekcji muzealnej pt. „Kto ty jesteś? Polak mały”. Wyjazdowi towarzyszyły warsztaty plastyczne w efekcie których każdy z uczestników przywiózł ze sobą pamiątkowy, własnoręcznie wykonany kotylion. Kolejną niespodzianką była wycieczka do kina w Brzesku na seans „Bardzo fajny gigant”. Aby dać upust dziecięcej energii zorganizowano wyjazd do Centrum Edukacji Dziecięcej „Lililand” w Brzesku, który dostarczył uczestnikom dużo radości i frajdy podczas aktywnych zajęć na urządzeniach rekreacyjnych. Niezwykłe zainteresowanie wśród dzieci wzbudził Ogród Doświadczeń w Krakowie, na terenie którego rozmieszczone są urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo”. Przewodnicy oprowadzając dzieci po parku edukacyjnym przedstawiali eksperymenty naukowe oraz zasady działania fizyki, wykorzystując w tym celu specjalne urządzenia. W ostatnim tygodniu zorganizowano wyjazd do kręgielni BOSiR w Brzesku. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje możliwości podczas turniejów kręglarskich. Po wysiłku każdy mógł odpocząć i posilić się w wyznaczonej do tego strefie albo skorzystać z sali zabaw.

Uwieńczeniem wypoczynku wakacyjnego było grillowanie. Dzieci specjalnie na tę okoliczność opracowały tekst piosenki i wspólnie zaśpiewały ją przy akompaniamencie instruktora na gitarze. Słowa piosenki opowiadały o zajęciach wakacyjnych i wywołały uśmiechy na twarzach dzieci i opiekunów.

Niezwykła różnorodność zajęć oraz nawiązane nowe znajomości wśród kolegów i koleżanek sprawiły, że dzieci były zachwycone i z radością codziennie przyjeżdżały do Jastwi. Z oferty wypoczynku wakacyjnego w Dębińskim Centrum Kultury skorzystało łącznie 106 dzieci.

GALERIA

VIDEO