Podsumowanie zajęć wakacyjnych w DCK

Podsumowanie zajęć wakacyjnych w DCK

W dniach od 6 do 31 lipca 2015r. w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi odbywały się „zajęcia wakacyjne”. Propozycja Centrum Kultury na zorganizowanie wolnego czasu dla dzieci i młodzieży została przyjęta z dużym entuzjazmem przez rodziców i ich pociechy. W każdym tygodniu upalnego lipca z oferty kulturalnej korzystało sześćdziesiąt osób. Głównymi uczestnikami były dzieci z terenu Gminy Dębno, które na czas wakacji pozostały w swoim miejscu zamieszkania. „Wypoczynek wakacyjny” został zgłoszony w Kuratorium Oświaty.

Oferta adresowana była do dzieci w wieku 5 – 16 lat. Zajęcia realizowane były od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 15:00. Prowadzone były przez wykwalifikowaną, doświadczoną kadrę pedagogiczną. Stanowiły alternatywę spędzenia wolnego czasu dla dzieci i młodzieży. Poza „właściwym zagospodarowaniem wolnego czasu” proponowane były także różne formy doskonalenia poznanej już wiedzy, zdobywania zupełnie nowych umiejętności, nauka pracy w grupie i współzawodnictwa w zespołach. Podczas zajęć rekreacyjno – ruchowych uczestnicy aktywnie spędzali czas na świeżym powietrzu, rywalizowali w zawodach drużynowych i sprawnościowych. Poznali zasady gry w piłkę siatkową oraz w piłkę nożną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy na placu zabaw, zawody z chustą animacyjną oraz rozgrywane turnieje w bilarda, ping-ponga, piłkarzyki. Po wysiłku fizycznym dzieci mogły skorzystać z pracowni internetowej lub oglądnąć bajkę. Aby pobyt w Dębińskim Centrum Kultury był radosny i atrakcyjny, dużo czasu przeznaczano na wspólne zabawy. Różnorodne gry planszowe, zawody oraz dziesiątki ciekawych quizów, zgadywanek pochłaniał wszystkich bez reszty. Do dyspozycji uczestnicy mieli również zajęcia muzyczne w czasie których zgłębili swoją wiedzę o instrumentach, nauczyli się kilku piosenek oraz wzięli udział w karaoke i rozgrywkach na matach tanecznych. Podczas zajęć plastycznych dzieci zapoznały się z szerokim wachlarzem technik. Powstały prawdziwe „dzieła sztuki” a pomysłowość i inwencja twórców była praktycznie niczym nieograniczona.  Wykonywano min. ozdobne dekoracje z kolorową solą, lalki z włóczki, obrazki „malowane” piaskiem, kwiaty z krepiny, rysunki tematyczne, wycinanki, odbijanki symetryczne i wiele interesujących prac. Dużą popularnością cieszyły się warsztaty teatralne w ramach których tworzono inscenizacje z wykorzystaniem technik pantomimy, opracowywano scenariusze etiud teatralnych na podstawie usłyszanych dźwięków, rozpoznawano efekty muzyczne wykorzystywane przy powstawaniu profesjonalnych spektakli teatralnych. Uczestnicy „wypoczynku wakacyjnego” z ogromnym zapałem zaangażowali się w opracowanie spektaklu „Kopciuszek współcześnie”, którego debiut zaprezentowali przed liczną publicznością. Aby kształtować umiejętność pracy w grupie, wychowawcy dla swoich podopiecznych przygotowali szereg interesujących, ogólnorozwojowych gier zespołowych, min. „Paparazii”, „Parada kłamców”, kalambury, mam talent.
Niezwykle pasjonującym tematem dla dziewcząt okazały się warsztaty pielęgnacji dłoni i paznokci, w trakcie których dziewczynki najpierw przygotowywały paznokcie, następnie malowały je i zdobiły kilkoma przedstawionymi technikami (stemple, naklejki, brokatowanie, malowanie wzorów). „Wypoczynek wakacyjny” był również okazją do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych, w czasie których uczestnicy pod okiem wychowawców nabywali umiejętności w jaki sposób z dostępnych w sezonie letnim warzyw i owoców, przygotować smaczne, zdrowe i pełne witamin sałatki i przekąski.

Dodatkowymi atrakcjami podczas „zajęć wakacyjnych” były formy wyjazdowe. W pierwszym tygodniu zorganizowano wyjazd do kina w Brzesku na seans „Minionki”. W tym dniu również skorzystano z oferty Komendy Głównej PSP w Brzesku, która w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, udostępniła swoją jednostkę do zwiedzania. Dzieci zapoznały się ze sprzętem gaśniczym i działalnością PSP. Strażacy przeprowadzili prelekcję na temat zagrożeń, sposobów reakcji w czasie pożarów, różnego rodzaju wypadków – na drodze, w domu, podczas wakacji itp. W drugim tygodniu „wypoczynku wakacyjnego” odbył się wyjazd do Muzeum – Zamku w Dębnie. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Zanim giermek stał się rycerzem”, w trakcie których dziewczynki przebierały się w średniowieczne stroje i „zamieniały się” w damy a chłopcy stawali się rycerzami. Warsztatom tym towarzyszyły zabawy, dużo uśmiechu i radości. Następnie dzieci posilały się smaczną kiełbaską z grilla, by znów nabrać siły do zabaw terenowych realizowanych na obszarze parku zamkowego. W trzecim tygodniu odbył się wyjazd do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku, gdzie jak sama nazwa wskazuje, dzieci aktywnie spędzały czas min. w „Świecie solnych skał”, na kąpielisku, boiskach rekreacyjnych. W Borku była również możliwość zobaczenia mini zoo, które stanowiło zapowiedź czwartego tygodnia. To właśnie w czwartym, ostatnim tygodniu zajęć zrealizowano wyjazd do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie.

Zajęcia organizowane w Jastwi obejmowały również tematykę profilaktyczną. Podczas „wypoczynku wakacyjnego” dzieci spotkały się z przedstawicielami Straży Pożarnej, Policji, Służby Zdrowia i Ratownictwa Medycznego. Celem prelekcji było przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania w czasie wolnym, w domu i szkole. Prelegenci odwołując się do licznych przykładów uświadomili, jakie zagrożenia mogą spotkać każdego w życiu codziennym oraz jak należy w każdym z takich przypadków postępować. Tematyka prelekcji obejmowała także zagadnienia mające na celu ograniczenie przemocy w szkole, zachowanie umiaru podczas korzystania z internetu i gier komputerowych. Podczas prelekcji prowadzonej przez ratownika medycznego, dzieci poznały zasady pierwszej pomocy. Prelegenci udzielali wiele cennych wskazówek i rad, zaś spotkania uatrakcyjniali prezentacjami multimedialnymi i pokazem akcesoriów wykorzystywanych w swoich zawodach. W trakcie wypoczynku wakacyjnego poruszano zagadnienia mające na celu wypracowanie racjonalnych postaw wobec wszelkiego rodzaju używek, zapobieganie i przeciwdziałanie zjawiskom uzależnień. Organizowano konkursy mające na celu zwiększenie wiedzy dzieci na temat szkodliwości środków uzależniających oraz zagrożeń z nimi związanych. Zorganizowane formy zajęć promowały trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu, umożliwiły budowanie więzi międzyludzkich.

Niezwykła różnorodność zajęć oraz nawiązane nowe znajomości wśród kolegów i koleżanek sprawiły, że dzieci były zachwycone i z radością codziennie przyjeżdżały do Jastwi. Z oferty wypoczynku letniego w Dębińskim Centrum Kultury skorzystało łącznie 94 dzieci.

GALERIA