Noc Muzeów - 2017

Noc Muzeów - 2017

Tegoroczna Międzynarodowa Noc Muzeów na Zamku w Dębnie przebiegała według scenariusza - „Spacerkiem przez epoki i style”.
W przestrzeniach zamkowych i na dziedzińcu rozgrywały się miniatury teatralne dające sposobność przeniesienia się w dawne epoki i style, toczące się wokół takich zagadnień jak: religia, historia, obyczajowość, moda, uroda, toaleta itp. Projekt zrealizowany został przy współpracy z Dębińskim Centrum Kultury, z Grupą Teatralną GT działającą przy parafii  Miłosierdzia Bożego w Brzesku, ze Szkołą Muzyczną Yamaha w Tarnowie, z Fundacją Timszel, z Grupą Teatralną „Sprawa Drugorzędna” z Brzeska, a także ze Scholą Affectus Populi z Łysej Góry – członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej KRAKUS, którzy realizują zadanie publiczne z zakresu kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ze środków Gminy Dębno. 
Zaangażowanie tak wielu osób (ponad 80 ) pozwoliło na zrealizowanie przygotowywanego przez kilka miesięcy scenariusza (gromadzenie rekwizytów, szycie strojów, robienie peruk itp.). Również dobra pogoda sprawiła, iż organizatorzy mogą cieszyć się z kolejnego sukcesu jakim była wysoka frekwencja – 1.305 osób, które przybyły do zamku w Dębnie.
Zamkowy dziedziniec stał się w tą wyjątkową noc areną średniowiecznego rynku, na którym podczas jarmarku kuglarze zabawiali przybywających, zapraszając ich do tańca, do spróbowania własnych sił przy podnoszeniu ciężarów itp.,  natomiast na straganach sprzedawcy oferowali swoje towary głośno je zachwalając. Nie zabrakło dawnego, staropolskiego jadła o które zadbał p. Andrzej Kubala – zaprzyjaźniony restaurator z Dębna.
„Wędrówkę” przez epoki i style grupy zwiedzających pod opieką przewodników rozpoczynały, przenosząc się w odległe czasy średniowiecza. W zamkowej Kaplicy można było zobaczyć dawne skryptorium i pracę mnichów przepisujących stare księgi, a także pokutującego biczownika i trędowatego żebraka. W każdej zamkowej komnacie młodzi narratorzy wprowadzali odpowiednimi informacjami, w klimat  i nastrój epoki do której wchodzono.
Sala Rycerska zamku w Dębnie zyskała wyjątkową aranżację i wystrój dzięki zaprezentowaniu kopi  średniowiecznego malarstwa tablicowego, które wykonane zostało przez słuchaczy Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego w Tarnowie w ramach zajęć z renowacji wyrobów snycerskich oraz rysunku i malarstwa. W każdej Sali uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej YAMAHA w Tarnowie przygrywali na różnych instrumentach utwory charakterystyczne dla danej epoki.
W Komnacie Barokowej na wchodzących czekali: Marysieńka i Jan III Sobieski, czytając swoją płomienną korespondencję w pewien sposób odsłaniali ówczesną moralność i obyczajowość. Słuchając ich i spoglądając na ich wspaniałe, bogate, pełne ozdób i biżuterii stroje, można było odczuć przynajmniej przez chwilę bogactwo i przepych tej epoki.
W Salonie Rokokowym pojawiły się kolejne wątki związane z modą, toaletą, a w szczególności z bogatym uczesaniem, które w owych czasach było najważniejszym elementem damskiego wyglądu. Nie zapomniano też o prezentacji okazałych szerokich sukni na stelażach, których spody składały się nawet z ośmiu obręczy fiszbin, wikliny, pikowanego włosia…..
Kobiecą modę następnych stuleci można było podziwiać w Sali Koncertowej.
Na zakończenie wszyscy  odwiedzali jeszcze zamkowe podziemia – dawne lochy, gdzie odgrywano sceny sądu nad oskarżonymi o czary młodymi kobietami. Wymyślne tortury jakim były poddawane, budziły przerażenie także i dziś. 
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania i przebieg tegorocznej edycji Nocy Muzeów. 

GALERIA