Międzynarodowa Noc Muzeów

Międzynarodowa Noc Muzeów

Muzeum zamek w Dębnie po raz czwarty uczestniczy w Międzynarodowej Nocy Muzeów, czyli niecodziennym zwiedzaniu muzeum, kiedy w ciągu  kilku wieczornych godzin różne instytucje i placówki kultury chcą pokazać się z jak najciekawszej strony.

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć eksponaty, które nie są na co dzień częścią żadnej ekspozycji. W ten jedyny w roku wieczór następuje zwiększenie zainteresowania muzeami, ich zbiorami i proponowanym programem artystycznym.
W zamku w Dębnie  od czterech lat przygotowywane są inscenizacje słowno-muzyczno-teatralne poprzez które organizatorzy chcą ożywiać historię, legendy oraz bogatą kulturę i tradycję staropolską.  W te działania angażowana jest także młodzież skupiona wokół Fundacji Timszel, z Grupy Teatralnej działającej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, oraz z Grupy Teatralnej „Sztuknięci” działającej przy Gimnazjum św. Kingi w Wojniczu. Bez ich pomocy zrealizowanie takiego programu nie było by możliwe.

W najbliższą sobotę 16 maja od  godziny 18:00  do 20:00 Muzeum zamek w Dębnie serdecznie zaprasza wszystkich, którzy chcą „przenieść się w czasy sarmackie”, zasmakować staropolskich potraw i zobaczyć jak przyrządzano najwykwintniejsze potrawy w tamtych czasach. W oparciu o staropolską literaturę, m. in. Compendium Ferculorum czyli najstarszą i pierwszą w języku polskim książkę kucharską kuchmistrza Stanisława Czernieckiego przygotowany został scenariusz tegorocznej NOCY MUZEÓW w zamku w DĘBNIE zatytułowany „Gość w dom, Bóg w Dom”.
Oprócz tego wolontariusze z Fundacji Timszel będą prowadzić grę terenową w oparciu o znajomość tradycji staropolskich.
Na zamkowym dziedzińcu organizatorzy zapewniają możliwość zakupu i skosztowania staropolskich potraw przygotowanych przez restaurację Mamma mia z Dębna, Koło Gospodyń Wiejskich z Dębna, oraz wyjątkowego pieczywa na naturalnym zakwasie z Piekarni Gminnej Spółdzielni „SCh”. Natomiast napitki i piwo będzie można nabyć na stoisku przygotowanym przez sklep”Lewiatan”.

Projekt Nocy Muzeów w Zamku w Dębnie realizowany jest z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, przy współpracy z Fundacją Timszel, Dębińskim Centrum Kultury, z Grupą Teatralną GT działającą przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku, oraz ze Szkołą Muzyczną YAMAHA w Tarnowie.

 

Fotografie z ubiegłorocznych Nocy Muzeów