Międzygimnazjalny "Turniej Astronomiczny" 2016

Międzygimnazjalny "Turniej Astronomiczny" 2016

Spotkania z astronomią…
… to hasło  kolejnej edycji Międzygimnazjalnego Turnieju Astronomicznego „Z głową w gwiazdach”. Turniej został zorganizowany we współpracy nauczycieli dwóch szkół Publicznego Gimnazjum w Woli Dębińskiej pod kierunkiem Teresy Ćwikły i Małgorzaty Maliszczak oraz Małgorzaty Dudek z Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej. W finale udział wzięło 20 uczniów, czyli ci, którzy uzyskali najlepszy wynik w szkolnych eliminacjach. 

Wielką niespodzianką dla uczestników turnieju była obecność specjalnego gościa – pracownika Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach Janusza Nicewicza, którego uczniowie mieli okazję wcześniej poznać w czasie pobytów w tym obserwatorium. Podczas poprawiania prac przez komisję, pan Janusz wygłosił prelekcję o Słońcu, a następnie umożliwił jego obserwację za pomocą przywiezionego przez siebie teleskopu ustawionego przed budynkiem szkoły. W obserwacji wzięli udział nie tylko uczestnicy turnieju ale również klasy młodsze, dzieci ze świetlicy, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście.
Na podsumowanie wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje, dyplomy i obrotowe mapy nieba, natomiast najlepsza dziesiątka dodatkowe nagrody. Ich zakup był możliwy dzięki hojności Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi oraz Stowarzyszenia CARPEdiem przy Zespole Szkół w Woli Dębińskiej. Nagrody wręczali pan Włodzimierz Gurgul – dyrektor DCK w Jastwi, pan Janusz Nicewicz – specjalny gość z MOA w Niepołomicach, pan Tomasz Gurgul – dyrektor Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej oraz pani Bogusława Faron – dyrektor Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej. 
Oto ostateczne  wyniki:
1.    Aneta Matura – Porąbka Uszewska
2.    Michał Gurgul – Wola Dębińska
3.    Bartłomiej Gala – Wola Dębińska
4.    Natalia Przybyło – Wola Dębińska
5.    Martyna Radzikowska – Porąbka Uszewska
6.    Faustyna Malinowska – Porąbka Uszewska
       Natalia Pabijan – Porąbka Uszewska
7.    Mirosław Baca – Porąbka Uszewska
8.    Gabriela Hojnowska – Porąbka Uszewska
9.    Piotr Wronkowski – Wola Dębińska
Aneta Matura uzyskała najlepszy wynik w teście, natomiast najlepsi w posługiwaniu się mapą obrotową nieba okazali się Michał Gurgul i Bartłomiej Gala.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok!