Letnie Spotkanie w Zamku w Dębnie

Letnie Spotkanie w Zamku w Dębnie

Niedziela 9 sierpnia w Muzeum Zamek w Dębnie była dniem wyjątkowym pod wieloma względami. W tym dniu podczas Letnich Spotkań przy Winie otwarta została wystawa retrospektywna poświęcona twórczości wybitnego artysty-ceramika Bolesława Książka (1911-1994). Na wystawie zgromadzono wiele unikatowych prac, które udostępniła najbliższa rodzina Autora, przyjaciele i znajomi, oraz instytucje. Po raz pierwszy pokazywane są znakomite projekty wyrobów ceramicznych, które do tej pory znajdowały się w rodzinnym archiwum. Obok nich zawisły także wydobyte na światło dzienne  piękne, wzruszające rodzinne fotografie z żoną i dziećmi, z przyjaciółmi, z młodzieżą szkolną a także te, które ukazują Bolesława Książka przy pracy, oraz jako społecznika angażującego się w występy artystyczne zespołu KAMIONKA i wcielającego się przez szereg lat w postać Lajkonika. Z rodzinnego albumu zdjęcia udostępniła także p. Zuzanna Peters, której rodzina była przez długie lata w przyjaźni z Bolesławem Książkiem. Na wernisaż przybyły córki i wnukowie Bolesława Książka,  a także jego dawni uczniowie, przyjaciele i znajomi.
Niedzielne, upalne popołudnie rozpoczął koncert w wykonaniu zespołu „Moja Szkatułka”, który śpiewa utwory Marka Grechuty w aranżacji Arka Boryczki – gitara, wraz z Joanną Giemzowską-Pilch – skrzypce, która współpracowała z Markiem Grechutą i przez 20 lat grała z zespołem Anawa, Adamem Tadel – kontrabas, Sylwestrem Malinowskim – instrumenty perkusyjne, Oskarem Hudyka – wokal. Zespół wykonał najbardziej znane i lubiane utwory Marka Grechuty, prezentując także i te mniej znane, oraz utwory autorstwa Arka Boryczki. Dokładnie 36 lat temu, również w sierpniu Marek Grechuta  po raz pierwszy gościł na zamku w Dębnie. Właśnie wtedy rozpoczynały się próby do przedstawienia spektaklu „Niebezpieczne związki” z udziałem M. Grechuty.
Letni koncert wraz z  wernisażem wystawy odbył się w ramach projektu „Dni których nie znamy”, współfinansowany ze środków Gminy Dębno i Powiatu Brzeskiego.

Wystawę można oglądać od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 15.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 10.00 – 15.00

GALERIA