Letnie Spotkania w Zamku w Dębnie 2018

Letnie Spotkania w Zamku w Dębnie 2018

Letnie Spotkania przy Winie, które miały miejsce w minioną niedzielę 5 sierpnia 2018 w zamku w Dębnie, wpisały się w niezwykły sposób w obchody Jubileuszu czterdziestolecia istnienia tej muzealnej placówki. Powodów było co najmniej kilka. Wydarzenia jakim są cykliczne spotkania przy napojach zawsze połączone są z koncertem i wernisażem. Podobnie było i tym razem. Dla przybyłych do zamku w tym dniu gości zagrał wyjątkowy artysta – MACIEJ FORTUNA, który przedstawił jeden ze swych nowych projektów, dedykowany trąbce i jej barwom. Artysta na stałe mieszka w Poznaniu skąd przyjechał specjalnie by zagrać swój solowy recital. Na scenę ustawioną na zamkowym dziedzińcu wyszedł w strugach ulewnego deszczu, ale dla prawdziwego artysty było to tylko dodatkowym wyzwaniem i natchnieniem wyzwalającym jeszcze większą moc instrumentu a zarazem ogrom subtelności niektórych dźwięków. Dźwięki te wyjątkowo współbrzmiały z mocnymi wyładowaniami atmosferycznymi towarzyszącymi niemal całemu koncertowi. Swoją muzyką Maciej Fortuna złożył podziękowanie za ożywczy deszcz, którego wszyscy oczekiwali, a pod koniec recitalu ponownie zaświeciło słońce. Takiego koncertu i z takim akompaniamentem natury w zamku w Dębnie jeszcze nigdy nie było.
W drugiej części popołudniowego, letniego spotkania otwarta została wystawa dwóch przyjaciół: Zbigniewa Gizelli i Jerzego Kalety  nosząca podwójnym tytuł: „Pejzaż ze światłem” i „Moje sentymenty”. Zbigniew Gizella jest absolwentem ASP w Krakowie na w Wydziale Malarstwa natomiast Jerzy Kaleta nigdy profesjonalne wykształcenia nie zdobył, ale ciągle doskonali swoje umiejętności i tworzy bo taka jest jego pasja i wewnętrzna potrzeba.
Letnie Spotkania przy Winie współorganizowano z Dębińskim Centrum Kultury przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Wystawę można oglądać w zamku w Dębnie do 30.09. br.

GALERIA