Kwesta na cmentarzu w Dębnie

Kwesta na cmentarzu w Dębnie

Witraże w kaplicy grobowej Jastrzębskich na cmentarzu parafialnym w Dębnie wg projektu Amelii z Jastrzębskich hr. Ponińskiej wykonane w krakowskiej pracowni Stanisława Gabriela Żeleńskiego.

Wielobarwne, secesyjne witraże znajdujące się w kaplicy grobowej Jastrzębskich na cmentarzu w Dębnie zaprojektowane zostały przez Amelię hr. Ponińską, córkę Marii Jastrzębskiej - fundatorki tej kaplicy. Witraże wypełniają wszystkie otwory okienne w tej kaplicy: od wschodu znajduje się przedstawienie Chrystusa Zmartwychwstałego, natomiast w oknach bocznych od północy i południa, w ich partiach dolnych pojawiają się motywy roślinne smukłych irysów i lilii, a w ich partiach górnych uskrzydlone głowy aniołów. Największe okno od strony zachodniej nad drzwiami wejściowymi do kaplicy zdobią kwiaty kalii, nad nimi łuk tęczy, oraz liczne ptaki nad którymi unosi się gołębica – symbol Ducha Świętego.

Witraże, które zaprojektowała Amelia zostały wykonane w znanej krakowskiej pracowni witraży, działającej od 1902 roku, a która od 1907 roku nosiła nazwę Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński, mieszczącej się wówczas w budynku przy obecnych alejach Krasińskiego w Krakowie (dawniej ul. Swoboda 2). Była to pracownia artystyczna działająca na bardzo wysokim poziomie. Kierownictwo artystyczne w tamtym czasie sprawowali m. In. Jan Bukowski, Henryk Uziembło, Witold Stefan Matejko, a autorami projektów byli: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Włodzimierz Tetmajer, Henryk Uziembło, Franciszek Mączyński, Kazimierz Sichulski, czyli plejada najwybitniejszych młodopolskich artystów. Sam Stanisław Gabriel Żeleński – właściciel zakładu, to syn wybitnego kompozytora i publicysty Władysława Żeleńskiego i starszy brat Tadeusza „Boya” Żeleńskiego. Dzisiaj uważany jest za twórcę i najwybitniejszego przedstawiciela polskiego witrażownictwa.

W przyszłym roku przypada 110 rocznica wybudowania ufundowanej przez Marię Jastrzębską kaplicy grobowej na cmentarzu parafialnym w Dębnie. W związku z tą rocznicą Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie w porozumieniu z Księdzem Proboszczem Jerzym Krzanowskim postanowiło tegoroczną kwestę przeznaczyć na remont jednego z tych wspaniałych witraży. Ich stan zachowania jest coraz gorszy, pojawiają się liczne ubytki, które należy jak najszybciej uzupełnić aby w przyszłości nie doszło do większych strat.