KONCERT MUZYKI FILMOWEJ

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ

24 maja 2015r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej mieliśmy okazję posłuchać muzyki ze znanych filmów oraz bajek w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Domosławicach z filią w Porąbce Uszewskiej i Dobrocieszu. Choć najbliższa filharmonia znajduje się w Krakowie, to nasza hala sportowa również dobrze oddawała klimat jej wnętrza. Stało się tak dzięki pomocy nauczycieli szkoły, którzy wytrwale pracowali przy dekoracji na miarę prawdziwej filharmonii. 

Koncert rozpoczął się o godzinie 20:00. Wyruszając w świat filmów i bajek przy ogromnej frekwencji gości, światłach kamer i blasku fleszów, nasi utalentowani uczniowie, choć lekko stremowani, wyszli na scenę. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie cyklu 6-letniego, którzy przedstawili układ taneczny do muzyki Michaela and Patty Silversher z popularnej bajki Gumisie. W swoich kolorowych strojach prezentowali się znakomicie, a ich występ możemy śmiało zaliczyć do udanych. Małe „gumisie” do występu przygotowała pani Monika Kusz- nauczycielka rytmiki w Porąbce Uszewskiej oraz pan Dariusz Swoszowski – kompozytor i nauczyciel kształcenia słuchu w naszej filii.

Kolejnym punktem programu był występ uczennicy klasy wokalno-aktorskiej, Emilii Gliździńskiej, która wykonała utwór Antonio Coldara pt. „Sebben crudele” przy akompaniamencie nauczycielki klasy fortepianu, pani Khrystyny Lozanchyn. Uczennice do występu przygotowała pani Magda Niedbała. Po dwóch występach nadszedł czas na muzykę Zygmunta Noskowskiego w wykonaniu chóru z Domosławic, którego opiekunem i dyrygentem jest pani Aleksandra Boskovic-Różak. 36-osobowy chór zaprezentował utwory znanego kompozytora pt. „Wierzba”, „Maciuś”, „Kukułeczka” oraz „Jabłoneczka”. Przy akompaniamencie pani Marianny Miszczanczuk można było usłyszeć również młodych artystów z chóru w utworze pt. „Hulanka” Fryderyka Chopina.

Kolejnym przystankiem w świecie filmów i bajek był występ uczennic klasy wokalno-aktorskiej, Julii Gagatek oraz Emilii Gliździńskiej, które przeniosły nas w krainę magii dzięki utworowi, który wykonały, a była to muzyka Alana Menkena z filmu animowanego pt. „Alladyn”. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała również Edyta Pałucka – uczennica klasy wokalno-aktorskiej pani Magdy w utworze z bajki pt. „Toy Story”. Po występach solistek nadszedł czas na prezentację chóru z Porąbki Uszewskiej oraz Dobrociesza pod dyrekcją pana Dawida Nawalańca. 57-osobowy chór zaprezentował utwory z takich filmów, jak „Król lew”, „Mumia”, „Bandyta”, „Shrek”, czy „Dracula”. Nie można również zapomnieć o orkiestrze składającej się z uczniów Szkoły Muzycznej, którzy każdy utwór, dzięki wielogodzinnym próbom oraz przygotowaniom pana Dariusza Swoszowskiego, wykonali na bardzo wysokim poziomie. Młodzi artyści spisali się na medal, czego potwierdzeniem były dwukrotne owacje na stojąco, które dostali od ponad 500-osobowej publiczności podziwiającej ich występ i pomimo trzykrotnego bisu w dalszym ciągu pragnącej pozostać na tym jakże wspaniałym wydarzeniu. Koncert Muzyki Filmowej poprowadziła pani Żanna Laszkiewicz, której serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w koncert składamy serdeczne podziękowania i gratulacje, a także życzymy wielu sukcesów. 
Już teraz zapraszamy serdecznie na prawykonanie utworu pt.  "Mgła. Suita liryczna" na trzy soprany, chór i orkiestrę pana Grzegorza Majki do słów Jolanty Niepokulczyckiej, Moniki Kubiak, Małgorzaty Hołysz i Jędrzeja Cierniaka. Prawykonanie dzieła nastąpi 22 czerwca 2015r. podczas koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Będzie można zobaczyć i posłuchać naszych młodych artystów, którzy z dnia na dzień stają się prawdziwymi artystami.