Kameralne Spotkania Muzealne 2016

Kameralne Spotkania Muzealne 2016

W minioną niedzielę 11.09. zainaugurowano w zamku w Dębnie nowy cykl Kameralnych Spotkań Muzealnych, których celem będzie promowanie różnorodnej twórczości artystycznej głownie lokalnych twórców, ale nie tylko. Na Spotkania te organizatorzy będą zapraszać artystów, którzy sami zaprezentują swoje dzieła, opowiedzą o nich, o swojej pracy….
Pierwszym Kameralnym Spotkaniom Muzealnym towarzyszyła wystawa fotografii Zbigniewa Ważydrąga o wymownym tytule „Przemijanie”. Ciekawie zaaranżowane przez Autora instalacje prezentowane były na ścianach zamku, na gankach oraz w zaułkach” Galerii We Wnęce”. Oprócz fotografii można było oglądać różne przedmioty należące do samego Autora , oraz osób bardzo mu bliskich – Rodziców. Wystawę wzbogaciły także rzeźby i wiersze autorstwa Zbigniewa Ważydrąga, oraz cytaty pochodzące z Biblii i innych poetów m.in. ks. Jana Twardowskiego, Thomasa Mertona zapisane na deskach, kawałkach tektury…
Po otwarciu wystawy w drugiej części Kameralnych Spotkań Muzealnych wszyscy uczestnicy spotkali się w Sali Rycerskiej, gdzie przy stolikach i nastrojowo palących się świecach wsłuchiwali się w piękny, poetycki śpiew  Bernadetty Wojtasińskiej, oraz poezję m. in. Józefa Barana, oscylujące wokół tematyki przemijania, odchodzenia… . W dalszej części wieczoru o swoje twórczości i niektórych bohaterach z fotografii opowiadał Zbigniew Ważydrąg, który  także czytał swoje wiersze. Własną twórczość poetycką zaprezentowali inni zaproszeni goście, a wśród nich m. in. Agata Podłęcka, oraz Kazimierz Musiał – mieszkańcy Brzeska.
Zasłuchani w poezję i pełni refleksji nad przemijającym czasem uczestnicy pierwszych Kameralnych Spotkań Muzealnych jeszcze długo pozostawali na zamkowym dziedzińcu jakby chcąc zatrzymać te chwile na dłużej…..
Muzeum Zamek w Dębnie przygotowało Kameralne Spotkania Muzealne wspólnie z Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi. Uczestniczyło w nich 68 osób.

GALERIA