Jesienne Spotkania przy Herbacie - 2018

Jesienne Spotkania przy Herbacie - 2018

W Oddziale Muzeum Okręgowego w Tarnowie - w Muzeum Zamek w Dębnie odbyły się 07.10.br. Jesienne Spotkanie przy Herbacie połączone z wyjątkowym koncertem w wykonaniu znakomitej pianistki Niny Kuźmy-Sapiejewskiej i otwarciem wystawy instrumentów muzycznych z kolekcji Teresy Waydowicz.
Nina Kuźma-Sapiejewska urodziła się w Warszawie. Studia muzyczne ukończyła na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Lucjana Galona – ekscentrycznego pianisty i pedagoga, ucznia szkockiego wirtuoza Fryderyka Lamonda, który z kolei pobierał nauki u Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa. Od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak często odwiedza swój rodzinny kraj. Kocha Chopina, bo, jak sama mówi – (…) to największy kompozytor na fortepian. The New York Times prezentuje ją jako „znakomitą interpretatorkę Chopina” a The Washington Star określa jako „absolutnie pierwszą klasę”.  The Washington Post pisze o jej „elektryzującym  koncercie“. Kuźma-Sapiejewska daje koncerty na całym świecie.
7 października zagrała dla publiczności na zamku w Dębnie w koncercie „Recital romantyczny – Muzyka i Poezja”. Wspaniałym dopełnieniem wydarzenia była prezentacja poezji w wykonaniu córki artystki – amerykańskiej aktorki Ewy Marii Wójcik. Zaprezentowała utwory największych polskich twórców m.in. Adama Mickiewicz, Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego. Repertuar spotkania wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także w obchody małego muzealnego jubileuszu – 40.lecia istnienia tej placówki.
Druga, ważna bohaterka tego jesiennego wieczoru to p.Teresa Waydowicz -  z wykształcenia pedagog i muzyk. Od 2002 roku prowadzi w Tarnowie Szkołę Muzyczną Yamaha, zajmując się równocześnie nauką śpiewu i gry na instrumentach. Poza pracą zawodową słynie z wystaw własnych kolekcji. Wystawa pt. „Muzyczna Odyseja”, której wernisaż odbył się podczas Jesiennych Spotkań przy Herbacie,  składa się ze starych wyjątkowych instrumentów, nut i innych akcesoriów związanych z szeroko pojętym tematem muzyki. Ekspozycja będzie czynna do 30 listopada. Kuratorem jest kierownik oddziału Muzeum Zamek w Dębnie Krystyna Gurgul.
Kwartalne spotkania przy napojach, to cykl wydarzeń realizowanych w Oddziale Muzeum Okręgowego – w Zamku w Dębnie. Mają one na celu poszerzanie oferty kulturalnej subregionu tarnowskiego, poprzez spotkania ze sztuką wizualną oraz muzyką. Cykl ten promuje także lokalnych twórców oraz daje możliwość zaprezentowania się młodym adeptom sztuki.
W Jesiennych Spotkaniach przy Herbacie uczestniczyło 126 osób.

GALERIA