Gminny Konkurs Recytatorski "Poezja jest jak obraz" 2017

Gminny Konkurs Recytatorski "Poezja jest jak obraz" 2017

Wiosenne recytowanie

Tradycyjnie już, 21 marca 2017r. w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i w Światowy Dzień Poezji w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi, odbył się XIII Gminny Konkurs Recytatorski „Poezja jest jak obraz”. Współorganizatorami tych słownych zmagań byli: Zespół Szkół w Sufczynie oraz Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi.
35 uczestników ze wszystkich szkół gminy Dębno rywalizowało w 3-ch kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazja.
Każdy uczestnik przygotował do recytacji wiersz i fragment prozy. Występy uczniów oceniało trzyosobowe jury, któremu przewodniczył p. Stanisław Świder – reżyser, były dyrektor tarnowskiego teatru, wykładowca wielu krakowskich i tarnowskich szkół wyższych. Jury oceniało trafność doboru tekstu, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wśród autorów wierszy dla najmłodszych znaleźli się obok Brzechwy, Tuwima, Wawiłow takie poetki jak – Gellner, Frączek, Łochocka.W najmłodszej kategorii jurorzy najlepiej ocenili recytacje Hanny Witek ze Szkoły Podstawowej w Łoniowej, Karoliny Stefan z Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej oraz Julii Warchoł z Zespołu Szkół w Sufczynie. Wyróżnienie w tej kategorii wiekowej otrzymał Filip Bober ze Szkoły Podstawowej w Dębnie.

Starsi wybierali Kerna, Barana, Przebindowskiego, Szymborską, Mrożka. Tutaj najlepsi byli: Kinga Gurgul ze Szkoły Podstawowej w Dębnie, Amelia Marek z ZS w Łysej Górze, Wiktoria Smoleń z ZS w Łysej Górze oraz Aleksandra Smoleń ze Szkoły Podstawowej w Dębnie.
Wyróżnienia otrzymali: Amelia Nosal z ZS w Sufczynie, Julia Wołek z ZS w Woli Dębińskiej i Julia Turlej ze Szkoły Podstawowej w Maszkienicach.

Gimnazjaliści recytowali Mickiewicza, Mrożka, Leśmiana, Herberta, Barańczaka. W tej kategorii wystąpili tylko uczniowie z ZS w Sufczynie, a najlepszymi okazali się: Joanna Malinowska, Mateusz Piekarski i Izabella Pomykacz.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu wręczono podziękowania.
Organizatorzy zadbali o oprawę plastyczną sceny, by „bój na słowa” toczył się w miłej atmosferze.
XIII Gminny Konkurs Recytatorski był wydarzeniem kulturalnym w naszej gminie, które warto odnotować, bo poza popularyzacją poezji i  czytelnictwa pozwala uczniom sprawdzić się na scenie, wystąpić przed licznie zgromadzoną publicznością.


GALERIA