Dzień Dziecka w Zamku w Dębnie 2017

Dzień Dziecka w Zamku w Dębnie 2017

Dnia 1 czerwca 2017 roku dębiński zamek przeżywał istne oblężenie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Nadobne damy i zacni młodzieńcy z okolicznych szkół i przedszkoli zebrali się w liczbie około 200 osób, by swą obecnością uświetnić wyjątkową imprezę zorganizowaną przez Muzeum Zamek w Dębnie, wspierane przez niezawodne Dębińskie Centrum Kultury.
Niezwykła ta biesiada rozpoczęła się wraz z wybiciem dzwonu obwieszczającego godzinę 9.00 na dziedzińcu zamkowym, z którego opiekunowie poszczególnych grup: nobliwe dwórki, tajemnicze zielarki, mężni rycerze, rozgadani szlachcice oraz rozmodleni zakonnicy poprowadzili przyszłych adeptów dworskiego rzemiosła ku dalszej przygodzie na stosownie zaaranżowanych salach. Nad powodzeniem i bezpieczeństwem tej niełatwej misji czuwała dyskretnie wyjątkowo milcząca Biała Dama, która na tę okazję zgodziła się chwilowo porzucić ukochaną basztę.
Atrakcji wszelakich było bez liku: młodzi przyjaciele odwiedzający zamek mogli przekroczyć progi tajemniczej zamkowej kuchni, gdzie poznali tajniki ziołolecznictwa oraz dowiedzieli się, jak zwykło się stołować w dawnych wiekach; wraz z dyskretną mniszką zajrzeli do zakurzonego skryptorium, pod okiem biskupa odbywali pasowanie na rycerzy, a roześmiane dwórki chętnie podzieliły się informacjami dotyczącymi najnowszych krojów i materii prosto z epoki. Co wytrwalsi mogli uczestniczyć w turniejowych zmaganiach zorganizowanych poza murami, a nawet poznać arkana trudnej sztuki heraldycznej. Czymże jednak byłaby biesiada bez stosownej oprawy? Przy dźwiękach instrumentów trubadurów zgromadzoną na dziedzińcu gawiedź bawił Zespół Tańca Nowoczesnego JDance ze Szkoły Podstawowej w Łoniowej, a  uczennice z Zespołu Szkół w Sufczynie pod troskliwą opieką nauczycielki zdobiły uśmiechnięte dziecięce twarze pięknymi malunkami oraz uczyły, jak przy pomocy prostych narzędzi i odrobiny wyobraźni wyczarować prawdziwe kwiaty.
Około godziny 13.00 nadobne damy i zacni rycerze - zmęczeni, ale szczęśliwi - powrócili do swoich domów bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia. Zamek w Dębnie, dziwnie cichy i opustoszały, zasnął na moment w oczekiwaniu na zbliżające się kolejne wielkie wydarzenie.

GALERIA