Dzień Dziecka na zamku w Dębnie 1 czerwca 2015 r.

Dzień Dziecka na zamku w Dębnie 1 czerwca 2015 r.

Muzeum zamek w Dębnie oraz Dębińskie Centrum Kultury tradycyjnie jak co roku zorganizowali 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tym razem dzieci wzięły udział w dwóch ścieżkach edukacyjnych. Pierwsza z nich dotyczyła tematu sekretów przedmiotów naszych pradziadów.

W tym dniu zaprosiliśmy dzieci do naszego muzeum aby pokazać przedmioty, których już dziś się nie używa i nie spotyka na co dzień, oraz takie, których używa się nadal choć ich forma uległa zmianie. Dzieci dowiedziały się jak kiedyś wykonywano takie przedmioty, przypatrzyły się ich dekoracjom, poznały związane z nimi sekrety.
Po zwiedzeniu zamku zaprosiliśmy dzieci do udziału w zajęciach „Zanim giermek stał się rycerzem, a dama wybranką”. W malowniczych pomieszczeniach średniowiecznego zamku a także na dziedzińcu dzieci wcielały się w postacie paziów, giermków, doboszy, rycerzy oraz dam dworu. Po dokonanym ceremoniale pasowania na rycerza chłopcy zaprezentowali swoją sprawność w potyczkach turniejowych, w których wyłoniony został zwycięzca. W finale, w towarzystwie Dam Dworu wręczano trofeum turniejowe – medalion z godłem Jakuba Dębińskiego herbu Odrowąż.
Po za murami zamku na milusińskich oczekiwały zajęcia w różnych warsztatach m. in. pisanie gęsim piórem, robienie biżuterii, malowanie herbów…. oraz gry i zabawy ruchowe w nawiązaniu do sprawności turniejowych.
Wspaniała pogoda i dobra muzyka pozwoliły dzieciom radośnie spędzić czas na wzgórzu zamkowym aż do godziny 13tej.

GALERIA