Dożynki Gminy Dębno w Dołach 2017

Dożynki Gminy Dębno w Dołach 2017

Jednym z najpiękniejszych i największych świąt polskich rolników są dożynki. Tradycja tego święta sięga pierwotnego rolnictwa Polan nad Wisłą i Wartą, następnie obrzęd ten przejmowały plemiona pruskie i litewskie. Już wtedy rolnicy dziękowali w szczególny sposób za płody ziemi i wszelką roślinność, która dostarczała im pożywienie.
By tradycji stało się zadość, dnia 13 sierpnia 2017 r. w Dołach odbyły się Dożynki Gminne, których organizatorami byli: Wójt Gminy Dębno, Dębińskie Centrum Kultury oraz Rada Sołecka w Dołach. 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą Dożynkową w Grocie NMP z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, skąd wyruszył korowód dożynkowy do Amfiteatru w Dołach. Ważnym punktem programu był konkurs wieńców dożynkowych, które oceniano w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny oraz wieniec współczesny. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: PROTOKÓŁ.
W programie można było zobaczyć obrzęd dożynkowy w wykonaniu grupy „ECHO DOLINY”, prezentacje artystyczne KGW Biadoliny Szlacheckie oraz występy grup śpiewaczych „Niedźwiedzoki” i „Dołowianie”. Podczas dożynek nie zabrakło również ZPiT „ŁONIOWIACY”, który zaprezentował pieśni i tańce nie tylko tutejszego regionu. 
Wieczorem na deskach Amfiteatru zaprezentowała się 6-cio osobowa grupa młodych i pełnych zapału ludzi z Zespołu MILA, następnie odbył się koncert gwiazdy wieczoru ANDRE, który zaśpiewał swoje największe hity.
Uwieńczeniem dożynek była zabawa taneczna przy muzyce zespołu Mila, wszyscy dobrze się bawili do późnych godzin nocnych.

GALERIA