25 Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

25 Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

W dniach 23-30.07.2017 w Nowym Sączu odbywał się 25 Międzynarodowy Festiwal ŚWIĘTO DZIECI GÓR, którego celem była wymiana doświadczeń kulturowych pomiędzy dziecięcymi zespołami regionalnymi z całego świata. W tym roku zaprezentował się w nim Zespół Pieśni i Tańca „Mali Łoniowiacy”, który uzyskał nominację podczas Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce Zdroju, prezentując program artystyczny pt. „Dziyrganie Marysi” - opracowany przez choreografa zespołu panią M. Dudek. Podczas Festiwalu „Małym Łoniowiakom” towarzyszyła grupa z Indonezji „SMP Negeri 115”, z którą wspólnie występowali na estradach i uczestniczyli w zajęciach poza koncertowych.

W programie Święta Dzieci Gór realizowany był „Dzień u polskich przyjaciół” w ramach którego zagraniczny zespół gościł w rodzinnej miejscowości Łoniowiaków. Pobyt rozpoczęli od wizyty w Urzędzie Gminy Dębno, gdzie przywitał ich Wójt Wiesław Kozłowski wraz z pracownikami. Po krótkich prezentacjach artystycznych wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Zamku w Dębnie, gdzie uczestnicy poznali jego historię oraz legendę o Białej Damie. Następnie dzięki gościnności rodziców Małych Łoniowiaków, dzieci z zagranicznego zespołu zostały zaproszone na poczęstunek do polskich domów. W godzinach popołudniowych na scenie Amfiteatru Letniego w Łoniowej, przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowały się dwa zespoły „Mali Łoniowiacy” oraz Zespół z Indonezji. Zagraniczni goście mieli możliwość nauczenia się tańców krakowskich. Po wyczerpującym dniu oba zespoły udały się do Nowego Sącza na dalsze uroczystości.

Niezwykle ważnym punktem programu był „Dzień krakowsko- indonezyjski”, podczas którego na hali widowiskowej MOSiR wystąpił zespół „Mali Łoniowiacy” prezentując folklor Krakowiaków Wschodnich, przy akompaniamencie Kapeli Ludowej Dębińskiego Centrum Kultury. Następnie „SMP Negeri 115” przedstawił różnorodne stroje i tańce (greget jawara, saman, yapong, enggang, balian) typowe dla poszczególnych regionów Indonezji. Uwieńczeniem prezentacji były wspólne tańce kamrackie. Występujących wspierała licznie zgromadzona widownia, pośród której znalazła się także rodzina uczestników. Aby umożliwić zainteresowanym dotarcie na Koncert, Dębińskie Centrum Kultury zorganizowało bezpłatne przejazdy autokarami. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja stoiska regionalnego przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Włościanki” z Łoniowej.

Udział w Międzynarodowym Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR był niezapomnianym przeżyciem z którego każdy wrócił bogatszy o nowe doświadczenia. Kolejna edycja potwierdziła, iż wydarzenie to sprzyja zawieraniu przyjaźni poprzez kamractwo dzieci z różnych stron świata.

GALERIA